Pomalowane mury nie są dzisiaj postrzegane jako akty wandalizmu. Coraz częściej mówi się, że jest to sztuka, która ubogaca nasze miasta i sprawia, że stają się one barwniejsze. Coraz więcej osób docenia murale i nie traktuje ich już jako wybryku zbuntowanej młodzieży. Wiele osób jednak nadal nie jest świadomych tego, jak wiele pracy wymaga stworzenie takiego barwnego malunku na murze. Aby mural był trwały i szybko nie stracił swojego doskonałego wyglądu, należy uwzględnić szereg elementów, przystępując do pracy nad nim.
Podczas malowania murali liczy się między innymi:
Murale to malowidła tworzone na ścianach i murach. By długo cieszyły oczy idealnym wyglądem, należy wykonać je na odpowiedniej powietrzni. Trzeba pamiętać, że mural dość szybko ulegnie zniszczeniu, jeśli ściana będzie zawilgocona. Malowane murale tworzy się na ścianach suchych. Idealnie jest, jeśli powierzchnia nawet okresowo nie pokrywa się wilgocią. Niekorzystnie działa również nadmierne nasłonecznienie, które istotnie zmniejsza trwałość farby. Dlatego nie zaleca się malowania murali na ścianach zarówno południowych, jak i zachodnich. Generalnie im mniej promieni słonecznych pada na mural, tym lepiej.
Na efekt wynikowy malowania murali i ich wygląd wpływa nie tylko samo położenie ściany, ale również przygotowanie podłoża. Trzeba pamiętać, że mur, na którym zamierzamy stworzyć mural musi zostać wcześniej dokładnie oczyszczony z pozostałości starej farby. Jeżeli na murze widać resztki farby olejnej, zmycie ściany na nic się jednak zda. W takim przypadku konieczne jest sięgnięcie po skrobaczkę lub szczotkę ryżową z twardym włosiem. Tylko bowiem zeskrobanie w tym wypadku zapewni skuteczne usunięcie resztek. Na ścianie nie mogą zalegać również choćby niewielkie fragmenty pleśni czy grzybów. Będą one bowiem istotnie zmniejszać trwałość farby, a tym samym sprawią, że mural szybko straci dobry wygląd. Warto pamiętać, że pleśń oraz grzyb usuwamy wodą, do której należy dodać niewielką ilość wybielacza lub środka grzybobójczego. Tylko wówczas można mieć pewność, że zanieczyszczenie zostanie usunięte dokładnie, a nakładana farba będzie idealnie przylegać do ściany.
Kiedy mural jest już gotowy, warto zrobić wszystko, aby maksymalnie zwiększyć jego trwałość. Idealnym na to sposobem okazuje się być zastosowanie specjalnego lakieru, który przedłuża trwałość farby. Dzięki niemu farba też lepiej się prezentuje. Pokrycie malowidła lakierem to również łatwiejsze usunięcie malowideł, które na naszym muralu mogą wykonać wandale. Nie można jednak zapomnieć o jednym: lakier wpływie na trwałość i wygląd muralu tylko wówczas, gdy zostanie równomiernie rozłożony. W przypadku nakładania lakieru liczy się więc staranność. Malowanie murali wiąże się z dbałością o szczegóły.
Mural to piękne malowidło, które może wspaniale ubarwić miejską przestrzeń. Jego wykonanie wymaga mnóstwo pracy. Dlatego warto zrobić wszystko, aby nie poszła ona na marne. Stosowanie się do opisanych powyżej wskazówek sprawi, że mural naprawdę długo zachowa swój doskonały wygląd.
Warto sprawić mural, aby rozświetlić ponure okolice, ale również skutecznie promować działalność -> http://muralegraffiti.eu/malowanie-murali/